شبکه خبری تدبیر و امید

یک قلاده خرس قهوه ای در ارتفاعات مارمیشوی ارومیه مشاهده شد

جمعه 14 آذر
افراد محلی روز پنجشنبه در ارتفاعات مارمیشو در حوزه استحفاظی این شهرستان یک قلاده خرس قهوه ای بالغ را مشاهده و دقایقی از این گونه ارزشمند تصویربرداری کردند.

مختار خانی پنجشنبه شب در گفت و گو با خبرنگار ایرنا افزود: خرس قهوه ای از جمله گونه های مهم و حساس بوده که در سال‌های اخیر جمعیت آن به شدت کاهش یافته است و به همین دلیل جهت حفظ و احیاء نسل آن توسط سازمان حفاظت محیط زیست برنامه ملی حفاظت از این گونه تهیه و تدوین شده است.
وی بیان کرد: آذربایجان غربی به لحاظ شرایط خاص جغرافیایی و اقلیمی از جمله مناطق مهم کشور برای زیست این گونه محسوب می‌شود و در تمامی مناطق این استان پراکنش دارد.
رییس اداره حفاظت محیط زیست ارومیه گفت: در سال های اخیر و بعد از ابلاغ برنامه عمل ملی حفاظت از این گونه ارزشمند، تلاش های زیادی توسط اداره کل حفاظت محیط زیست این استان در راستای حفظ و احیاء نسل خرس قهوای انجام شده است که می‌توان به همکاری در ساخت مستند خرس قهوه ای، آموزش و توانمند سازی افراد بومی و محلی، برخورد با تخلفات شکار و صید اشاره کرد.

منطقه مارمیشو در ۴۰ کیلومتری غرب شهر ارومیه، در میان رشته کوه های مارمیشو نزدیک به مرز ایران و ترکیه قرار گرفته، دسترسی به روستای مارمیشو از حاشیه رودخانه نازلوچای در غرب ارومیه و بعد از عبور از روستاهای پسان، بانی و هلانی امکان پذیر خواهد بود.

خرس قهوه‌ای (نام علمی: Ursus arctos) گونه‌ای خرس بزرگ‌جثه و درشت‌اندام است که در بسیاری از مناطق آمریکای شمالی و شمال اورآسیا پراکنده است.

وزن این نوع خرس از ۷۰ تا ۷۸۰ کیلوگرم متغیر است و بزرگ‌ترین زیرگونهٔ آن خرس کودیاک در قامتی هم‌اندازهٔ خرس قطبی با وی بر سر عنوان بزرگ‌ترین گونهٔ خرس و بزرگ‌ترین حیوان شکارچی روی خشکی رقابت می‌کند.

نشریات روز

پربیننده ترین اخبار

وضعیت آب و هوا