شبکه خبری تدبیر و امید

وزیر بهداشت: "سرنگ آلوده" عامل بیماری HIV در روستای چنارمحمودی نیست

شنبه 20 مهر
وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی، آخرین خبرها و اقدامات این وزارتخانه درباره ابتلای افراد به بیماری HIV در روستای چنارمحمودی را تشریح کرد.

به گزارش خبرنگار بهداشت و درمان خبرگزاری تسنیم؛ سعید نمکی وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی امروز در مراسم روز ملی دامپزشکی اظهار کرد: در وزارت بهداشت درمان و آموزش پزشکی در چند بخش مانند بیماریهای مشترک بروسلو، سیاه‌زخم و هاری همکاری شاهد مشترک هستیم و امیدواریم در آینده شاهد کاهش کیفی این بیماریها باشیم.

وی افزود: دامهای آلوده‌ای نیز ممکن از مرز کشور وارد شوند و عوامل بیماری‌زایی به کشورمان بیاورند که با همکاری دامپزشکی و نیروی انتظامی برنامه مفصلی در این ارتباط در دست داریم.

وزیر بهداشت با اعلام خبر ریشه‌کنی بیماری سرخک در کشور گفت: سازمان بهداشت جهانی حذف بیماری سرخک را در کشورمان تایید کرده است؛ در اوج تحریم‌ها و با ایجاد گستردگی فضای کشور این گواهی‌نامه به کشورمان ارسال شده است این در حالی است که خود آمریکا هنوز درگیر این بیماری است؛ البته ما خوشحال نیستیم که کودکان آمریکایی به خاطر سرخک بمیرند و ان‌شاءالله آمریکا نیز مشکلات نظام بهداشتی خود را در این زمینه رفع کند.

نمکی درباره حوادث روستای چنار، محمودی لردگان اظهار کرد: در این ارتباط نیازمند زمان هستیم؛ از 40 روز قبل گزارشی از موارد آلودگی به HIV در این روستا داشتیم که همکاران ما بسیار آرام و بی‌سر و صدا و با حفظ حرمت مردم شریف منطقه در حال پیش بردن کار بودند تا اینکه دو روز قبل یکی از مقامات محلی، اظهارات غیرکارشناسی مطرح کرد مبنی بر اینکه سرنگ آلوده عامل بیماری در این منطقه است!

وی افزود: براساس مستنداتی که در دست داریم، مطمئن هستیم که هرگز چنین اتفاقی نیفتاده و بهورز منطقه ما مورد اتهام قرار گرفته است.

نمکی تصریح کرد: سرنگ آلوده، عامل بیماری HIV در روستای چنارمحمودی نیست و ما عوامل این بیماری را مشخص کرده‌ایم؛ کودکی که از مادر HIV مثبت مورد آلودگی قرار گیرد، مصون‌تر از آن است که مورد اتهام قرار گیرد و اینکه خانمی به شیوه‌ای باردار شده که ممکن است اطلاعی از آلودگی خود نداشته باشد.

وزیر بهداشت متذکر شد: برای مردم شریف منطقه چنارمحمودی احترام ویژ‌ه‌ای قائل هستیم و هیچ فردی در آن منطقه نباید به او اتهام آلودگی بی‌مورد زده شود؛ بیماری ایدز پدیده بهداشتی و درمانی است که پرسنل بهداشتی و درمانی ما در آن نقشی نداشتند اما ما نمی‌توانیم در درمان و کنترل آن نیز نقشی نداشته باشیم بلکه خود را موظف می‌دانیم که این بیماران را که به هر دلیلی آلوده شده باشند، درمان کنیم.

نمکی گفت: داروهای درمان اچ‌آی‌وی در دنیا بسیار موفق عمل می‌کند و کل جمعیت مبتلایان منطقه به هر دلیلی که آلوده شده باشند مورد توجه ویژه قرار می‌گیرند و هم‌اکنون تیم‌های تخصصی ما آنجا حضور یافته‌اند و آزمایشات گسترده‌ای را انجام می‌دهند.

وی با بیان اینکه تلاش می‌کنیم آرامش را به منطقه چنارمحمودی برگردانیم، خاطرنشان کرد: هزینه‌های درمان افراد آلوده به طور صددرصد رایگان انجام می‌شود و کوچکترین هزینه‌ای را به مردم تحمیل نخواهیم کرد.

نمکی در پاسخ به عوامل بیماری‌زا و تعداد مبتلایان به بیماری HIV در روستای چنارمحمودی گفت: درباره عوامل بیماری‌زا بعد از بررسی دقیق و کارشناسی اطلاعات لازم به استحضار مردم رسانده می‌شودو تعداد بیماران به HIV بعد از بررسی‌ها، اعلام خواهد شد.

نشریات روز

پربیننده ترین اخبار

وضعیت آب و هوا