شبکه خبری تدبیر و امید

در گفتگوی «پاد» با علی بیگدلی بررسی شد؛ اهمیت سفر رئیس‌جمهوری به آنکارا

دوشنبه 25 شهریور
پنجمین دور اجلاس سه جانبه سران ایران، روسیه و ترکیه روز دوشنبه ۲۵ شهریور و در ادامه رایزنی های سه کشور ضامن روند آستانه برای حل بحران سوریه در آنکارا برگزار می شود؛

پنجمین دور اجلاس سه جانبه سران ایران، روسیه و ترکیه روز دوشنبه ۲۵ شهریور و در ادامه رایزنی های سه کشور ضامن روند آستانه برای حل بحران سوریه در آنکارا برگزار می شود؛ یک کارشناس مسائل بین‌الملل معتقد است این اجلاس می‌تواند گامی در جهت کاهش مشکلات منطقه باشد.

به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی دولت، اجلاس ترکیه در حالی برگزار می‌شود که محور اصلی مذاکرات بررسی و حل مشکلات منطقه و سوریه است با این حال علاوه بر مذاکرات روسای جمهوری اسلامی ایران، روسیه و ترکیه در قالب این اجلاس، طرفین برای ادامه و توسعه همکاری‌های سه‌جانبه در حوزه‌های مختلف اقتصادی و همچنین ارتباطات منطقه‌ای گفت‌وگو خواهند کرد.

رئیس جمهوری کشورمان همچنین در حاشیه اجلاس آنکارا، دیدارهای جداگانه‌ای با روسای جمهوری فدراسیون روسیه و ترکیه خواهد داشت که در آن مهمترین مسائل فیمابین و روابط دوجانبه مورد بحث و بررسی قرار خواهد گرفت.

 این سفر از نظر سیاسی و اقتصادی ابعاد قابل توجهی دارد. علاوه بر اهمیت این نشست که می تواند زمینه‌ساز رفع چالش‌های فعلی در سوریه باشد، دیدارهای دو جانبه ایران با روسای جمهور دو کشور دیگر  حاضر در این نشست در راستای گسترش مناسبات اقتصادی نیز از اهمیت زیادی برخوردار است. 

در روزهای اخیر یک هیئت بلند پایه از ترکیه به تهران سفر کرده و  تفاهم‌های خوبی حاصل شده که می تواند زمینه‌ساز توافقات نهایی در این سفر باشد. همچنین با توجه به تحریم های آمریکا این سفر می تواند بسترهای کاهش موانع ارتباطی اقتصادی بین ایران و روسیه و حفظ روابط موثر با این کشور در شرایط فعلی باشد. 

 

گامی در جهت کاهش مشکلات منطقه

علی بیگدلی، کارشناس مسائل بین الملل، تاریخدان و پژوهشگر با اشاره به نقش پررنگ ایران در سوریه حضور ایران در این نشست را از این نظر، قابل اهمیت می داند و معتقد است با توجه به شرایط حاکم در ادلب این اجلاس می‌تواند گامی در جهت کاهش مشکلات در این منطقه باشد.

بیگدلی در گفت‌وگو با پایگاه اطلاع‌رسانی دولت با اشاره به موقعیت ادلب گفت: با توجه به اینکه کریدور جدید با طول و عرض نامشخصی بین کردها و مرزهای ترکیه به وجود آمده و مورد موافقت آمریکا و عربستان نیز قرار گرفته است، این نقطه در حالت ابهام به سر می‌برد و این اجلاس نیز در این راستا برگزار می شود.

 او این منطقه را دارای اهمیت زیاد برای آمریکا، ترکیه و سوریه عنوان کرد  و با اشاره به نقش مهم روسیه گفت: این کشور چون نظارت بر همه رفتارهای سوریه دارد و عملا در جنگ وارد شده است سهم به سزایی در حل مشکلات دارد.

وی در ادامه به نقش موثر ایران در سوریه اشاره کرد و گفت: با توجه به این مساله از ایران برای نشست‌هایی که با موضوع سوریه برگزار می‌شود همواره دعوت به عمل می‌آید.

بیگدلی در بخشی دیگری از اظهارات خود با اشاره به روابط استراتژیک ایران و روسیه گفت: روسیه از شرکای سنتی کشورمان بوده است و توسعه همکاری‌ها و  پیدا کردن بازار در این کشور از مواردی است که در این سفر قابل اهمیت است و می شود فضای جدید اقتصادی به وجود آورد.

نشریات روز

پربیننده ترین اخبار

وضعیت آب و هوا