شبکه خبری تدبیر و امید

فاطمه جراره و شهناز رمارم برای ریاست شورای بندرعباس و مشهد انتخاب شدند دو زن رییس دو شورای شهر بزرگ کشور شدند

دوشنبه 11 شهریور
مدیران زن از 13.6 دهم درصد سال 96 به 18.7 دهم درصد در سال 98 و همچنین در سطح مدیریت عالی از 31 نفر به 67 نفر افزایش داشته است
 اگر در دوره چهارم شوراها انتخاب «راحله ملايي » در شوراي شهر بندرعباس به عنوان رييس اين شورا اتفاقي منحصر به فرد بود در دوره پنجم شوراها طلسم تكيه زدن زنان به كرسي رياست شكسته است و در سومين سال اين دوره دستكم تا كنون 2 زن رييس شوراي دو شهر بزرگ كشور شدند. «شهناز رمارم» به عنوان رييس شوراي شهر مشهد انتخاب شد و «فاطمه جراره» به عنوان رييس شوراي شهر بندرعباس. 
پيشتر و در ابتداي شروع فعاليت دوره پنجم شوراها نيز زنان توانسته بودند در برخي شهرها به عنوان رييس شوراي شهر انتخاب شوند. از جمله ستاره فتاح‌پور رییس شورای شهر سردشت شده بود، پریسا اینانلو رییس شورای شهر رباط کریم، سوسن سلیمان آبادی رییس شورای شهر کنگاور؛ فائزه عبداللهی رییس شورای شهر گرگان، زهرا حاتمی منفرد رییس شورای شهر مهاجران شده بودند. 
اما انتخاب «شهناز رمارم» به رياست شوراي شهر مشهد اهميت خاصي دارد به ويژه آنكه اين شهر به عنوان پايتخت مذهبي ايران ، مراودات سياسي خاصي نيز در آن جريان دارد. از سوي ديگر انتخاب «فاطمه جراره» به عنوان رييس شوراي شهر بندرعباس به عنوان قطب اقتصادي و بندري ايران اهميت دارد. 
در آخرين سال فعاليت شوراها در دوره چهارم 7 زن در 7 شهر رياست شورا را از آن خود كردند. «جمیله ملازهی» رئیس شورای شهر نیکشهر در سیستان و بلوچستان شد. «شعله مصطفی پور» نيز رئیس شورای شهر نوشهر درمازندران شد. «مرمر فیروزپور» رئیس شورای شهر بابل درمازندران، طیبه نیکخو دیلمی رئیس شورای شهر دیلمان در گیلان، مهناز کعیان‌حسینی رئیس شورای شهر چمران در خوزستان، سیما کمایی رئیس شورای شهر رامهرمز درخوزستان و اختر ویسی رئیش شورای شهر جوانرود در کرمانشاه شد. 
ریاست زنان بر شورای شهرها در حالی توسعه می‌یابد که این روزها دولت نیز خبر از افزایش تعداد مدیران زن در ۲ سال اخیر داده است . 
رئیس جمهور در مراسم جشنواره شهید رجایی با اشاره به هدف‌گذاری و اقدامات دولت برای حضور بانوان در عرصه مدیریتی و اینکه 30 درصد مدیران در کشور از بانوان باشند، گفت: در این زمینه موفقیت‌های خوبی داشته‌ایم و تعداد مدیران زن  با یک افزایش 25 درصدی ، از 9 هزار و 34 نفر در سال 96 به 12 هزار و 209 نفر در سال 98 رسیده است.
حسن روحانی ادامه داد: مدیران زن از 13.6 دهم درصد سال 96 به 18.7 دهم درصد در سال 98 و همچنین در سطح مدیریت عالی از 31 نفر به 67 نفر افزایش داشته است و در سطح استان‌ها و شوراها نیز زنان حضور فعال‌تری پیدا کردند.

نشریات روز

پربیننده ترین اخبار

وضعیت آب و هوا