شبکه خبری تدبیر و امید

ناکامی عربستان و انتخاب چین، روسیه و کوبا به عضویت شورای حقوق بشر سازمان ملل

سه شنبه 29 مهر
چین، روسیه و کوبا توانستند روز سه‌شنبه ۲۲ مهر در جریان رای گیری ۱۹۳ عضو سازمان ملل متحد برای تعیین سرنوشت ۱۵ کرسی از ۴۷ کرسی شورای حقوق بشر را به دست آورند.

چین، روسیه و کوبا توانستند روز سه‌شنبه ۲۲ مهر در جریان رای گیری ۱۹۳ عضو سازمان ملل متحد برای تعیین سرنوشت ۱۵ کرسی از ۴۷ کرسی شورای حقوق بشر این نهاد مستقر در ژنو، رای لازم برای عضویت در این شورا را به دست آورند.

با این وجود، حامیان چین در این رای گیری در مقایسه با رای گیری دور پییشن در سال ۲۰۱۶ میلادی ۲۰ درصد کاهش یافته بودند و پکن تنها ۱۳۹ رای موافق به دست آورد. چین در سال‌های اخیر به دلیل سرکوب مسلمانان اویغور و اعتراضات طرفداران دموکراسی در هنگ کنگ با انتقادات جهانی روبروست.

روسیه نیز اگرچه چهار سال پیش در اقدامی غیرقابل انتظار و تنها با دو رای کمتر از حدنصاب، از این شورا کنار گذاشته شد، اما بار دیگر در روز سه‌شنبه توانست رای لازم برای پس گرفتن کرسی‌اش را به دست آورد.

اما عربستان سعودی در تلاش برای دستیابی به کرسی در این شورا ناکام ماند. ریاض آخرین‌بار در سال ۲۰۱۶ میلادی به عضویت این شورا درآمد و در آن زمان توانست ۱۵۲ رأی به دست آورد اما این بار تنها ۹۰ کشور به عضویت سعودی‌ها رأی دادند که کاهشی ۴۰ درصدی را نشان می‌داد.

کشورها برای عضویت در این شورا باید دست‌کم رای موافق ۹۶ کشور را به دست آورند.

لوئیز شاربنو، مدیر شورای حقوق بشر سازمان ملل در این باره گفت: «ناکامی عربستان در کسب کرسی در شورای حقوق بشر، ضرورت رقابت بیشتر برای پیروزی در انتخابات سازمان ملل را خاطرنشان می‌کند. نامزدهای دیگری مانند چین، کوبا و روسیه نیز وجود داشتند که ممکن بود در این رقابت ناکام بمانند.»

نشریات روز

پربیننده ترین اخبار

وضعیت آب و هوا