شبکه خبری تدبیر و امید

بر بستر همکاری مشترک؛ «زیست‌بوم دانش‌بنیان» فناوری‌های معدن را توسعه می‌بخشد

یکشنبه 02 شهریور
در قالب طرح توسعه نوآوری‌ها و فناوری‌های حوزه معدن و صنایع معدنی با مرکز نوآوری و فناوری معدن در جزیره کیش، ظرفیت‌های این حوزه به کمک دانش‌بنیان‌ها و استارتاپ‌ها توسعه می‌یابد.

به گزارش مرکز ارتباطات و اطلاع‌رسانی معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری، توسعه و رونق فناوری‌های معدنی که یکی از ظرفیت‌های غنی و راهبردی کشورمان به شمار می‌آید، صبح امروز دوم شهریورماه و با امضای تفاهم‌نامه‌ همکاری مشترک به کمک نوآوری‌ فعالان زیست‌بوم دانش‌بنیان شکل تازه‌ای گرفت.

 

طرح توسعه نوآوری‌ها و فناوری‌های مشترک حوزه معدن و صنایع معدنی و مؤسسه آموزشی علوم و فنون کیش، با اهدافی چون توسعه نوآوری‌ها و تجاری‌سازی فناوری‌های این حوزه، توسط کامبیز مهدی‌زاده مدیر طرح توسعه نوآوری‌ها و فناوری‌های حوزه معدن و صنایع معدنی و مسعود توفیقی مدیرعامل مؤسسه آموزشی علوم و فنون کیش با امضای این تفاهم‌نامه همکاری مشترک آغاز شد.

 

زیست‌بوم دانش‌بنیان در مسیر خلق ارزش افزوده از حوزه معدن

مهدی‌زاده، در این نشست با بیان این‌که توسعه و دانش‌بنیان شدن ظرفیت‌ها و صنایع معدنی که یکی از ظرفیت‌های ارزنده کشور است و در اهم اولویت‌های معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری قرار دارد، افزود: همکاری‌های مشترک برای توسعه زیست‌بوم فناوری‌های معدن و صنایع معدنی، آموزش و توسعه زیرساخت‌های ترویجی و تحقیقاتی این حوزه از اولویت‌هایی است که معاونت علمی و فناوری ریاست‌جمهوری به کمک ظرفیت ایجاد شده بر بستر زیست‌بوم نوآوری دنبال می‌کند.

 

وی با بیان این‌که حمایت از شرکت‌های دانش‌بنیان و استارتاپ‌ها و مراکز نوآوری از راهبردی است که می‌تواند گذار از خام‌فروشی و خلق ارزش افزوده را رقم بزند، ادامه داد: استارتاپ‌های موفق و ارزش‌آفرین نمونه‌ای بارز از اثرمندی تلاش معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری در تحقق اقتصاد دانش‌بنیان و اقتصاد درون‌زا به یاری زیست‌بوم نوآوری هستند. تلاش می‌کنیم با ایجاد این مرکز نوآوری رونق استارتاپ‌ها در حوزه معدن و صنایع معدنی را شاهد باشیم.

 

مشاور معاون علمی و فناوری رییس‌جمهوری، ادامه داد: در کنار توسعه شتابدهنده‌ها و مراکز نوآوری، حمایت از توسعه پهنه‌های نوآور و کارخانه‌های نوآوری راهبرد دیگری است که معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری در راستای توسعه و تجاری‌سازی فناوری‌ها و رونق اقتصاد دانش‌بنیان دنبال می‌کند.

مهدی‌زاده با اشاره به ظرفیت‌های ارزنده جزایر خلیج فار در حوزه زمین‌شناختی، معدن و صنایع دریایی افزود: این ظرفیت بالقوه با کمک ایده‌های نوآور جوانان خلاق و کارآفرین می‌تواند به خلق ارزش افزوده، کارآفرینی و توسعه پایدار منجر شود.

 

مدیر طرح توسعه نوآوری‌ها و فناوری‌های حوزه معدن و صنایع معدنی، این تفاهم‌‌نامه را گامی در راستای توسعه ظرفیت‌های بالقوه معدنی کشور دانست و گفت: زمانه ارزیابی کشورها بر اساس تعداد کارخانه‌ها و میزان خام‌فروشی گذشته و اکنون، خلق نوآورانه و اشتغال بر مبنای دانش و فناوری، معیار اصلی توسعه کشورها است. در همسن راستا سعی داریم تا با ایجاد زیست‌بومی برای بروز خلاقیت‌های جوانان دانش‌آموخته، ضمن توسعه فضای کسب و کار دانش‌بنیان ظرفیت‌های مغفول را به ویژه در حوزه صنایع معدنی شکوفا کنیم.

 

مهدی‌زاده با بیان این‌که اعتماد به جوانان خلاق و کارآفرین در سال‌های اخیر نتایج ارزنده‌ای را برای کشور به ارمغان آورده است، اظهار کرد: اگر به جوانان مستعد و توانمند کشورمان اعتماد کنیم، به نتیجه مطلوب خواهیم رسید. نمود عینی این اعتماد را در توسعه شرکت‌های دانش‌بنیان و استارتاپ‌ها دیده‌ایم و دانش‌آموختگانی که در قالب طرح‌های حمایتی به کشور بازگشته‌اند با محصولات دانش‌بنیان خود برای رویارویی با بحران کرونا به یاری کشور آمدند.

 

توسعه و فرهنگسازی ظرفیت‌های دانش‌بنیان بر بستر جزیره کیش

در بخش دیگری از این نشست، مسعود توفیقی مدیرعامل و رئیس هیأت مدیره مؤسسه آموزشی علوم و فنون کیش، فرهنگ‌سازی و ترویج برای شکوفا شدن ظرفیت‌های دانش‌بنیان را نیازی حیاتی برای پیشرفت کشور دانست و گفت: نشان دانش‌بنیان و فناور شدن به یک افتخار برای صنایع و کسب‌وکارها بدل شده است و ترویج اقتصاد دانش‌بنیان به عنوان یک الگوی حرکتی در جامعه حائز اهمیت است.

 

توفیقی، با اشاره به استقبال واحدهای فناور برای استقرار در برج فناوری کیش گفت: در حال حاضر 34 واحد فناور استقرار یافته‌اند و این در حالی است که بیش از 167 درخواست استقرار در حال بررسی است. این استقبال خوب ناشی از ظرفیت‌های بسیار خوب منطقه آزاد کیش برای توسعه کسب‌وکارهای دانش‌بنیان و فناور، به عنوان یک مدل منحصر به‌فرد توسعه در جنوب کشور است.

وی افزود: به یقین اقتصاد دانش‌بنیان با توجه و تمرکز بر اقتصاد جزایر، سواحل و دریاها می‌تواند پیشرفت قابل توجهی داشته باشد و بر همین اساس، تلاش کردیم با شکوفا کردن ظرفیت‌های بالقوه در این حوزه‌ها، گامی در راستای شتاب هرچه بیش‌تر اقتصاد دانش‌بنیان برداریم.

 

مدیرعامل و رئیس هیأت مدیره مؤسسه آموزشی علوم و فنون کیش، با بیان این‌که از سال 1397 مرکز نوآوری کیش راه‌گشای فناوری‌های این حوزه شده است افزود: امید داریم که با انعقاد این تفاهم‌نامه همکاری مشترک، ضمن سامان‌بخشی و ایجاد بستر تعامل میان فعالان فناور این حوزه، شاهده توسعه فناوری‌ها ی دانش‌بنیان و استارتاپی باشیم.

 

گامی در مسیر توسعه فناوری‌های معدن و صنایع معدنی

بر اساس این تفاهم‌نامه همکاری، معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری ضمن تسهیل شرایط و فرآیند اخذ مجوز های مورد نیاز و تاییدیه‌های دانش بنیان، تجاری‌سازی طرح های موفق و صادرات محصولات استارتاپ های معرفی شده را در دستور کار قرار می‌دهد. همچنین معرفی و ارزیابی طرح های فناورانه و پروژه های پژوهشی کاربردی حوزه معدن برای استقرار و بهره‌برداری از امکانات مرکز فناوری و نوآوری و نیز حمایت از پروژه های کاربردی با هدف توسعه فناوری ، بازار حوزه های زمین شناسی، معدن و صنایع از دیگر وظایف این معاونت خواهد بود.

مؤسسه آموزشی علوم و فنون هوانوردی نیز فضای کافی را برای راه اندازی مرکز فناوری و نوآوری معدن و صنایع معدنی اختصاص خواهد داد و در برگزاری رویدادها و نمایشگاه های تخصصی  مشارکت خواهد کرد. تلاش در جهت جلب مشارکت و تشویق به سرمایه گذاری اشخاص حقیقی و حقوقی در اجرای ایده ها و طرح های نوآورانه و فناورانه برای تسهیل فرآیند فروش محصولات خروجی در کنار برگزاری دوره‌های آموزشی حرفه‌ای برای تقویت ظرفی استارتاپ‌ها از دیگر وظایف این مؤسسه بر مبنای تفاهم‌نامه همکاری است.

نشریات روز

پربیننده ترین اخبار

وضعیت آب و هوا