شبکه خبری تدبیر و امید

شرایط اقتصادی و کی بود کی بودِ تکراری

دوشنبه 16 تیر
شرایط اقتصادی و کی بود کی بودِ تکراری
دکتر محمد طبیبیان

✍️ اینجانب بعنوان یک شهروند نه سر پیاز، نه ته پیاز و نه مخالف دولت، نه موافق دولت هستم و ایرادهایی هم به کارکرد دولت دارم و دلسوزی نیز. طبعا شرایط اقتصادی موجب نگرانی بسیار است و افراد بسیاری در اندیشه و تلاش برای درک شرایط و احیانا طرح چاره هستند.

✍️ در خبرها بود که گروهی از نمایندگان محترم نامه‌ای به رییس‌جمهور نوشته و علت شرایط فعلی را جویا شده‌اند. می‌پرسند؛ چرا قیمت ارز بالا می‌رود؟، چرا قیمت مسکن بالا می‌رود؟، چرا قیمت ارزاق بالا می‌رود؟، چرا درصد بالاتری از  مردم به زیر خط فقر فرو می‌روند؟

✍️ پرسش‌های به‌جایی است. اما باید جواب را پرسنده هم بداند و پرسنده در جایگاهی است که باید جزیی از راه‌حل هم باشد. اما نوع بحث در گذشته، هم به صورت کشش و کوشش سیاسی برای بی‌اعتبار کردن طرف مقابل بوده و هم برای کسب محبوبیت بین مردم.

✍️ گویی مردم تصور می‌کنند کسانی خیرخواه هستند و کسانی در طرف مقابل خیرخواهی قرار دارند. آنانی خیرخواه هستند که سخنرانی آتشین و دلسوزانه و پر از شداد و غلاظ و خصومت با دشمنان واقعی و فرضی مطرح و چنین مواضعی اتخاذ می‌کنند.

✍️ شاید این شیوه دیگر جواب ندهد. بسیاری از مردم دیرهنگام، اما بالاخره این ترفند را غیرمعتبر یافته‌اند. چنین نیست که در جایی یک شیر مثل شیر آب یا کلید مثل کلید برق بوده که دولت آن را باید بپیچاند و یا دستور و بخشنامه و حکمی هست که باید صادر می‌شد تا مشکلات حل شود و کوتاهی شده است. مشکل ارز با تنبیه ارزفروشان، با محدودیت واردات با دستور بانک مرکزی به صراف‌ها حل نمی‌شود.

✍️ اینجانب نمی‌دانم آیا این مسئولین بر کرسی‌های جدید یک نگاه به روند رشد نقدینگی انداخته‌اند و از خود پرسیده‌اند دقیقا به چه دلیل  از زمان ناصرالدین‌شاه که بانک ایجاد شد تا مثلا چهارسال پیش در همه این سال‌ها اگر حجم نقدینگی به صد واحد رسیده، چرا در حدود فقط چهار سال همان میزان صد واحد به آن اضافه و دوبرابر شده و در دولت‌های قبل نیز کم‌وبیش به همچنین. قیمت‌ها بالا می‌رود به همین دلیل.

✍️ آقایانی که بر سر وزیر خارجه فریاد می‌زنند و سخنرانی او را قطع می‌کنند، عنایت ندارند که قیمت ارز بالا می‌رود به دلیل اینکه دولت در سیاست‌خارجی ناکام مانده است و تحریم‌ها افزایش یافته؛ به چه دلیل؟

✍️ برجام بهترین دستاورد دولت آقای روحانی بود؛ بر اساس هر ضابطه کار مهمی هم بود. نبایستی پرسید آیا دلایل داخلی هم برای شکست آن وجود داشته؟

✍️ آن بزرگواری که از وزیرخارجه می‌پرسد کشورهای مثلا  "دوست" موجودی ارزی ما که نزدشان هست را چرا پس نمی‌دهند؛ آیا واقعا نمی‌دانند چرا؟ آیا وزارت‌خارجه اهرمی برای گرفتن این منابع در اختیار دارد؟ 

✍️ اگر این مانورها نمایش کسب وجاهت بین مردم است؛ احتمال قوی بی‌نتیجه است. زمان آن است که برنامه جامعی با همکاری بخش‌های مختلف حکومت و بر اساس اصول کارشناسی و دوری از شعارپردازی و شیوه‌های من‌درآوردی تکراری و زیانبخش تدارک شود.

✍️ به‌طورکلی، از دست دولت در طول یکسال باقیمانده کار چندانی ساخته نیست. چه برسد که از اطراف مورد حمله هم قرار گیرد. اما یکسال هم در چنین شرایطی، دوره‌ای نیست که بتوان به روزمرگی و تنش و کشش و کوشش گذراند.

✍️ در نتیجه، اهمیت هماهنگی همدلی و کار مشترک بر اساس سنت‌های پایدار خردورزی که همان علم است (اقتصاد، دیپلماسی، سازماندهی حزبی و سیاسی، مدیریت شایستگان و...)، بیش از پیش محسوس است.
منبع: کانال نگارنده

نشریات روز

پربیننده ترین اخبار

وضعیت آب و هوا