شبکه خبری تدبیر و امید

توزیع رایگان ۹۰ دستگاه آبگرمکن خورشیدی در روستاهای کردستانی

جمعه 08 شهریور
90 دستگاه آبگرمکن خورشیدی از محل اعتبارات صندوق توسعه ملی و طرح صیانت از جنگل‌های زاگرس خریداری و بصورت رایگان تحویل بهره‌برداران محلی شده است.

معاون حفاظت و امور اراضی اداره کل منابع طبیعی و آبخیزداری استان کردستان گفت: 90 دستگاه آبگرمکن خورشیدی از محل اعتبارات صندوق توسعه ملی و طرح صیانت از جنگل‌های زاگرس خریداری و بصورت رایگان تحویل بهره‌برداران محلی شده است.
علی‌اکبر محمدپناه در گفت‌وگو با خبرنگار فارس در سنندج اظهار داشت: سال جاری  ۹۰ دستگاه آبگرمکن خورشیدی از محل اعتبارات صندوق توسعه ملی در سال 97 تهیه و با هدف کاهش و قطع وابستگی جوامع محلی به استفاده از چوب و هیزم جنگلی جهت مصرف تامین آب گرم به بهره‌برداران روستایی شهرستان‌های مریوان، بانه، کامیاران، سروآباد و دیواندره به صورت رایگان  واگذار شد.

وی تاکید کرد: 38 دستگاه آبگرمکن خورشیدی به اهالی روستای عیسولی مریوان، 29 دستگاه به اهالی روستاهای کوله‌بز، دول ارزن، دارینه، گرماب، نیروان و برویشکانی از توابع شهرستان بانه، 10 دستگاه در روستای سرخه توت کامیاران، 10 دستگاه در روستای کلجی سروآباد و سه دستگاه برای تامین آبگرم مصرفی مدارس روستاهای هزار کانیان، مودی و آبباره شهرستان دیواندره، تحویل داده شده است.

معاون  حفاظت و امور اراضی اداره کل منابع طبیعی و آبخیزداری استان کردستان اضافه کرد: سال جاری نیز از محل اعتبارات صندوق توسعه ملی پروژه پایش، پیشگیری، کنترل و مبارزه با آفات و بیماری‌های جنگلی و مرتعی در سطح 2600 هکتار، ایجاد کمربند حفاظتی به طول ۳ هزار متر و نیز تغییر الگوی سوخت با استفاده از آبگرمکن خورشیدی  برای 38 خانوار پیش‌بینی شده است. 

محمدپناه افزود: با هدف حفاظت و حمایت بیشتر از پوشش گیاهی جنگل‌های زاگرس و در راستای اجرای طرح بوم سازگان زاگرس  نیز عملیات بهداشتی و کنترل آفات و بیماری‌های جنگلی و مرتعی در سطح 805 هکتار و تغییر الگوی سوخت برای 50 خانوار بهره‌بردار پیش‌بینی شده است.

وی با بیان اینکه تغییر الگوی مصرف سوخت و حفاظت از جنگل‌ها از برنامه‌های استراتژیک سازمان جنگل‌ها، مراتع و آبخیزداری کشور است، افزود: این طرح به منظور حفظ ذخایر ژنتیکی، کاهش فشار بر جنگل‌ها، جلوگیری از قطع درختان، ترغیب روستاییان و جنگل‌نشینان به استفاده از انرژی‌های پاک و زمینه‌سازی برای کاهش بهره‌گیری از سوخت فسیلی صورت گرفته است.

معاون  حفاظت و امور اراضی اداره کل منابع طبیعی و آبخیزداری استان کردستان اضافه کرد: خانوار‌های روستایی که همکاری و مشارکت ویژه‌ای در جلوگیری از تخریب، تصرف، اطفای حریق و طرح‌های احیایی داشته‌اند در اولویت قرار گرفته‌اند.

نشریات روز

پربیننده ترین اخبار

وضعیت آب و هوا